Pod slovním spojením finanční znalosti si člověk může vybavit spoustu věcí. Jedná se o potřebné výpočty, jako je například výpočet procent, a pak jsou to znalosti informací týkající se výběru vhodné půjčky, potřebujete-li přijít k penězům. Jaké základní výpočty a znalosti se vyplatí ovládat?
Začněte s průměrem známek
Jedním z prvních výpočtů, které je vhodné si osvojit, je průměr známek. Ten totiž své uplatnění najde nejen na základních, středních a vysokých školách, ale také si díky stejnému postupu můžete v budoucnosti vypočítat průměrný plat v České republice nebo průměr využít ke srovnání nabídek elektřiny. Ačkoliv na internetu existují kalkulačky, které vám průměr samy vypočítají, a to i v momentě, kdy mají jednotlivé známky jinou váhu, může se stát, že se ocitnete mimo internet, a proto se do výpočtu průměru známek vrhnete na vlastní pěst.
Nejsnazší cestu představují výpočty, kde mají všechny známky stejnou váhu. Jednoduše známky sečtěte a výsledek vydělte počtem známek. Číslo, které vám vyjde, je vaše průměrná známka. Jak již bylo zmíněno, tento výpočet přijde vhod i mimo školní lavice, a to třeba při výpočtu průměrné mzdy i výpočtu průměrných cen za pohonné hmoty.
Bankovní vs. nebankovní půjčky
V momentě, kdy si člověk potřebuje přijít k penězům navíc, je půjčka jednou z možností, jak to udělat. V tomto případě se setkáváme s dvěma druhy půjček, tedy půjčkami bankovními a nebankovními, které se v několika případech různí, jaké jsou základní odlišnosti? Bankovní instituce vyžadují doložení příjmu a kladnou splácející minulost, pokud tedy aktuálně nemáte žádné zaměstnání a pojí se s vámi negativní zkušenost spojená s půjčkami, pak je jedinou možností nebankovní instituce, která má však obecně stanovené vyšší úroky, případně i skryté poplatky. Častými zástupci nebankovních půjček jsou půjčka po insolvenci a půjčka na ruku bez účtu, jaká je jejich charakteristika?
Půjčka po insolvenci
Insolvence je proces oddlužení, během níž pomáhají jedinci zbavit se dluhů nadřazené orgány. Po skončení je však situace spojená s financemi tíživá, proto se spousta lidí obrací na půjčku po insolvenci, kterou však není možné získat u bankovní společnosti. Všichni, kteří se potýkali s insolvencí, jsou totiž vedení v insolvenčním rejstříku, a to ještě po dobu pěti let po skončení insolvenčního řízení. Pokud se tak ve zmíněném rejstříku nacházíte, žádná banka vám peníze nepůjčí. Obecně je půjčka po insolvenci nevhodný nápad, jelikož stejně tak snadno, jako k penězům přijdete, se můžete opět zadlužit. Vždy si tak detailně prostudujte podmínky vybrané půjčky a promyslete, jestli budete požadované finance schopni splatit.
Půjčka na ruku bez účtu
Dalším nebankovním zástupcem půjček je půjčka na ruku bez účtu, o kterou si obvykle žádají tací, kteří okamžitě potřebuji přijít k penězům, a to například proto, aby uhradili nájem. Jak již název vypovídá, jedná se o peníze na ruku, s čím se opět pojí vysoké poplatky. Pokud je tu ta možnost, sjednejte si raději půjčku, během níž obdržíte finance na bankovní účet, nikoliv na ruku. Pokud se přeci jen rozhodnete sjednat si tento druh půjčky, připravte se na vysokou úrokovou sazbu i na skryté poplatky. Stejně tak je obvyklá krátká doba splácení, proto se opět ujistěte, že jste schopni ve smluveném čase uhradit všechny finanční závazky.